Slide toggle

Witaj na mojej stronie

Kontakt

Poniedziałek - Piątek 9:00-17:00 +48 663 023 487 info@me2u.pl

Jak uszyć sukienkę z odkrytymi plecami – tutorial

01 sie

Sukienka, którą uszyłam w poprzednim sezonie, tuż przed wyjazdem na wakacje, cieszyła się Waszą ogromną sympatią. W związku z tym dzisiaj przekazuję w Wasze ręce kilka wskazówek szycia, tak abyście mogły sprawić taką dla siebie.

Sukienka jest bardzo prosta do uszycia i można spożytkować większe końcówki jerseyu z poprzednich projektów. Tak było w moim przypadku przy obu sukienkach.

Do uszycia takiej sukienki potrzebujemy trapez na górną część oraz dwa prostokąty, które będą naszą spódnicą. Zerknijcie na zdjęcie poniżej – tam pokazuję wymiary jakie miały moje elementy. Oczywiście dopasujcie je do swoich potrzeb. Zmierzcie obwody i wytnijcie części sukienki tak, aby pasowały do Waszych sylwetek.


Zwróćcie uwagę, że u mnie część górna i dolna nie spotykają się w talii, tylko w pasie. Jeżeli chciałybyście to zmienić, to zmodyfikujcie jednocześnie długości górnej i dolnej części.
Dolna część to nie są dokładnie dwa prostokąty. Spódnica zwęża się lekko ku dołowi. Możecie też zrobić lekki łuk na boku na wysokości bioder.
Dolna część naszego trapezu musi być dłuższa niż obwód spódnicy, gdyż te części z tyłu nachodzą się na siebie (zdjęcia w dalszej części wszystko Ci wyjaśnią).

Jeżeli macie już wykrojone elementy to zabieramy się do szycia. Ja szyję na overlocku, jeśli go nie posiadasz, to szyj ściegiem elastycznym na maszynie wieloczynnościowej.

Spinamy ze sobą nasze dolne części prawymi stronami i zszywamy boki. Zaprasowujemy szwy na tył.

Jeżeli chcesz podwinąć dół naszej sukienki to możesz zrobić to już teraz. Ja swoją zostawiłam bez wykończenia. Sukienka ma luźny wakacyjny charakter i zupełnie mi nie przeszkadza to, że się lekko wywija.

Teraz możemy przejść do wykończenia górnej części sukienki. Boki naszego trapezu też zostawiłam bez podwinięcie. Natomiast jeśli chcesz mieć to wykończenie, to zrób to na tym etapie.

Następnie robimy tunel na sznurek. Podwijamy górną część tunelu na ok 2,5 cm i przeszywamy. Nie musimy używać ściegu elastycznego – materiał w tym miejscu nie będzie się rozciągał, wręcz przeciwnie – będzie zmarszczony sznurkiem. Przeprasuj przeszycie.

Możemy już łączyć dwa elementy. Wyznaczamy sobie środek dolnej części trapezu oraz środki spódnicy za pomocą nacinków.

Spinamy nacinki przodu ze sobą (prawymi stronami).

Z tyłu natomiast spinamy części naszego trapezu na zakładkę w stosunku do środka tyłu spódnicy. Upewnijcie się że odległości od środka są takie same na obie strony. Przeszywamy wszystko na overlocku lub ściegiem elastycznym. Zaprasowujemy szew.

Sznurek do wciągnięcia w tunel robiłam na dwa sposoby: w pierwszej sukience dokładnie tak samo jak lamówkę, a w drugiej po prostu wycięłam pasek z jerseyu i go zrolowałam. Ten jersey jest naprawdę świetnej jakości i super się sprawdza w takiej roli.

Wciągamy sznurek za pomocą agrafki w tunel i sukienka gotowa.

Prawda, że banalnie prosta?
Dajcie znać jak stworzycie swoje wersje 🙂 Będzie mi bardzo miło jak oznaczycie mnie w swoich postach w mediach i na blogach.
Miłego szycia! 🙂

  • Joanna17 maja 2020 at 22:10

    Świetna sukienka👍też spróbuję sobie taką uszyć 🤗

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pokaż