Slide toggle

Witaj na mojej stronie

Kontakt

Poniedziałek - Piątek 9:00-17:00 +48 663 023 487 info@me2u.pl

Tapicerowany zagłówek

18 Paź
Pierwszy zagłówek tapicerowany zrobiłam wspólnie z małżonkiem jakieś dwa lata temu. Było to do pokoiku Dominisia (o taki). Później powstały zagłówki dla pozostałych chłopaków.
Teraz, kiedy moja pracownia znalazła już swoje miejsce w sypialni i na chwilę obecną nie planujemy żadnych zmian w tym pokoju, przyszedł czas aby wykończyć sypialnię zagłówkiem i roletami rzymskimi. Pokażę Wam krok po kroku jak zrobić zagłówek tapicerowany, składający się z kilku paneli.

Będziesz potrzebować:
Płytę MDF lub inną płytę meblową, gąbkę tapicerską, klej tapicerski lub taśma dwustronna, taker, materiał, elementy do montażu ( w zależności od wybranego sposobu)
1. W pierwszej kolejności wymierz sobie ile paneli potrzebujesz i jaka będzie ich wielkość. W moim przypadku jest to 6 paneli o wymiarach 54×33 cm. Podstawą moich paneli jest płyta MDF 6mm. W markecie budowlanym zamówiłam wycięte na wymiar prostokąty z tej właśnie płyty.
Od początku wiedzieliśmy że nie chcemy zagłówków przyklejać do ściany. Jeśli Ty wybierzesz ten sposób montażu, to przejdź do punktu drugiego. Jeśli natomiast chcesz zamontować zagłówek na kołkach, wówczas przybij do każdego panelu ramkę z listewek. Umożliwi nam ona połączenie wszystkich paneli razem i powieszenie na ścianie.

2. Do wielkości panelu dotnij gąbkę tapicerską. Grubość i sprężystość gąbki dobierz według własnego gustu. Moja ma ok 3cm grubości i jest średnio twarda. Gąbkę dostaniesz w markecie budowlanym lub na aukcyjnych serwisach internetowych. Nie przejmuj się jeśli po przycięciu masz gąbkę lekko postrzępioną (jak ja ;)). Po obiciu materiałem nie będzie po tym śladu.

3. Przyklej gąbkę do płyty za pomocą taśmy dwustronnej lub kleju tapicerskiego. (Oczywiście po stronie bez listewek.)

4. Dotnij materiał na wymiar panelu z dodatkowym zapasem na założenie materiału do tyłu, tak abyś mógł/mogła go swobodnie przybić takerem. U mnie zapas wynosi 5-6 cm. Ja zdecydowałam się na materiał z serii home decor 100% bawełna. Jest on grubszy, bardziej mięsisty a co najważniejsze nie prześwituje. Jeśli zdecydujesz się na cienki i jasny materiał, to zwróć uwagę czy nie będzie widać spod niego gąbki.

5. Teraz przyda Ci się dodatkowa para rąk. Zaproś swoją drugą połówkę, siostrę, brata lub rodzica do pomocy. Lekko naciągając materiał, przybijaj takerem materiał do płyty. Upewnij się, że materiał nie zwija Ci się w żadnym miejscu na powierzchni gąbki.
Jeżeli Twój materiał ma wzór, to wcześniej zaplanuj sobie obijanie paneli. Zwróć uwagę czy chcesz żeby wzór schodził się na każdym panelu czy wręcz przeciwnie. Możesz zrobić pasy raz w pionie raz w poziomie. Musi to jednak być zaplanowane. Ja akurat tak obiłam panele, że wzór niemal przechodzi z jednego na drugi tworząc całość.

 Jeden panel gotowy!

6. Powtórz czynności z punktów 2-5 dla wszystkich paneli.

7. Pozostało tylko przymocować panele do ściany. Można to zrobić za pomocą kleju montażowego. Tak jak wspominałam wcześniej ja zdecydowałam się na inny sposób (patrz punkt 1). Skręcamy ramy paneli ze sobą. Przytwierdzamy w dwóch miejscach naszego zagłówka haczyki do zawieszenia, wkręcamy do ściany kołki i zawieszamy nasz zagłówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pokaż