Slide toggle

Witaj na mojej stronie

Kontakt

Poniedziałek - Piątek 9:00-17:00 +48 663 023 487 info@me2u.pl

Etui na karty i dokumenty

13 wrz.
W tym roku moje dzieci doczekały się swoich dokumentów tożsamości. Oprócz nich posiadają karty dużej rodziny i krakowskie karty rodzinne. Podczas tegorocznych wakacji ewidentnie brakowało mi organizera na te dokumenty. Chociaż wakacje już się kończą, postanowiłam zrobić etui, w którym będziemy przechowywać wszystkie dziecięce karty.
Poniższy tutorial powstał na konkurs organizowany przez Maszynybrother.pl. Moja praca została wyróżniona 🙂 A Wam się podoba?

Zapraszam do zapoznania się ze wskazówkami jak zrobić etui na karty/ dokumenty z washable kraft paper.
1. W pierwszej kolejności zastanów się nad projektem etui. Weź pod uwagę minimalną ilość kieszonek, rozmieszczenie kieszonek (w pionie czy poziomie) oraz materiał z jakiego zostanie etui zrobione. U mnie wybór padł na etui pionowe z dziesięcioma kieszonkami, a wykonane będzie z washable kraft paper. Papier ten jest sztywny sam w sobie, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowego wzmocnienia. Można na nim zrobić dowolny wzór, a poza tym papier świetnie się prezentuje. Jeżeli masz już pomysł na swoje etui na karty/dokumenty zrób wykrój poszczególnych elementów na bristolu. Jeżeli chcesz, możesz skorzystać z moich wymiarów.

2. Wytnij wszystkie składowe z washable kraft paper.

 3. Jeżeli chcesz zastosować jakiś wzór na swoim etui zrób to teraz (jeżeli nie, przejdź do następnego etapu). Ja opracowałam prosty rysunek z kolorowych prostokątów i wydrukowałam go na głównej części etui, drukując go z dwóch stron: z wierzchu i od środka. Pozostawiłam niezadrukowane 0,5 cm przy krawędzi boków, gdyż zdecydowałam że ten zapas będzie zawinięty do środka a następnie przeszyty wraz z kieszonkami. Ale to w detalach wyjaśnię na późniejszym etapie. Ty możesz zadrukować cały element. Wszystko kwestia gustu 🙂 Po wykonaniu nadruku, pozostaw go do wyschnięcia.

4. Odmierz 0,5 cm od każdej krawędzi głównej części etui. Za pomocą linijki i nożyczek „narysuj” linie wzdłuż każdego z brzegów. Pamiętaj aby nie przecinać papieru, a jedynie ułatwić sobie składanie tego pół centymetrowego zapasu.

5. Zagnij do środka 0,5 centymetrowe elementy po bokach. Ułóż kieszonki na karty wkładając je pod ten zapas. Możesz przypiąć sobie boki klipsami, aby nic się nie przesuwało. Nie używaj szpilek, gdyż zostaną po nich dziurki.

 6. Przeszyj ściegiem prostym wzdłuż zagięcia, zwracając uwagę aby złapać również kieszonki.

 7. Przeszyj kieszonki wzdłuż ich drugiego brzegu.

8.  Zrób analogicznie dla drugiej strony zakładek na karty/dokumenty (punkt 5,6,7).

 9.  Odetnij górny zapas a dolny podwiń i przyszyj.

10. Włóż karty i dokumenty, które do tej pory nie mieściły Ci się w portfelu 😉 Ciesz się z użytkowania nowego etui!

 • Jasmine20 kwietnia 2020 at 01:25

  Bardzo przydatne i praktyczne rozwiązanie 🙂

  Szukałam i myślałam,że to opcja do kupienia – spokojnie możnaby sprzedawać 😉

  Odpowiedz
  • Elżbieta Wasiluk21 kwietnia 2020 at 23:13

   Dziękuję bardzo 🙂 Jak nie znajdzie Pani zamiennika to proszę napisać maila, uszyję Pani 🙂
   Pozdrawiam
   Ela

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pokaż