Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/me2u/public_html/me2u.pl/wp-content/plugins/a3-lazy-load/admin/admin-interface.php on line 387

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/me2u/public_html/me2u.pl/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/me2u/public_html/me2u.pl/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2738

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/me2u/public_html/me2u.pl/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3679
Jak wszyć zamek i uszyć poduchy na taras - me2u
Slide toggle

Witaj na mojej stronie

Kontakt

Poniedziałek - Piątek 9:00-17:00 +48 663 023 487 info@me2u.pl

Jak wszyć zamek i uszyć poduchy na taras

30 mar

Pokażę Wam dzisiaj, jak można w łatwy sposób można wszyć zamek w poduchę na taras czy do pościeli. Możecie skorzystać z taśmy suwakowej, którą docinacie na potrzebną Wam długość. Ja szyłam pokrowce na gąbkę tapicerską, ale tutorial zrobiłam na mniejszym kawałku.  Podam Wam natomiast kilka informacji, jak szyłam swoje siedziska na palety.

Moja gąbka miała wymiar: 120×80 i grubość 8 cm. W związku z tym wycięłam następujące kawałki tkanin: 122×82 (2 razy – to nasza górna i dolna część) oraz ścianka boczna, czyli pas o szerokości 10 cm i długości 286 (122+82+82). W czwartą część naszej bocznej ścianki (tej o dł. 122) wszywamy zamek.

Sposób jaki Wam pokażę jest bardzo prosty i poradzi sobie nawet osoba początkująca.

Wycinamy dwa kawałki materiału o szerokości bocznej ścianki (w moim przypadku 10 cm) i dł. też ok. 10 cm. To będą te dwa skrajne kawałki, do których doszyjemy zamek. Ich długość możecie wybrać dowolnie.

Oprócz tego wycinamy dwa panele, do którego wszywamy zamek. W moim przypadku mają one 4,5 cm i 9,5 cm szerokości. Jak widzicie suma ich szerokości jest o 4 cm większa niż nasza ścianka boczna (ona wynosi 10 cm). Z zapasu materiału zrobimy zakładkę, która zasłoni nam zamek. Jeżeli nie wiecie ile dokładnie zejdzie Wam materiału na zakładkę, weźcie sobie kawałek materiału z jeszcze większym zapasem. Po zrobieniu całości, będziecie mogli dociąć ściankę do odpowiedniej szerokości.
Długość paneli i zamka obliczacie sobie w następujący sposób: od dł. Waszej ścianki bocznej odejmujecie dł. tych bocznych kawałków i dodajecie zapasy na szwy. Powiem Wam, że nie musicie tego wyliczać przed szyciem 😉 Ja to zrobiłam zupełnie na oko. Odcięłam pewną długość zamka, zrobiłam wszystkie czynności o których napiszę poniżej i docięłam te dwa skrajne kawałki do odpowiedniej długości 😉 Prawda że brzmi to łatwiej niż te wszystkie wyliczenia? A po co sobie życie utrudniać 😉 I szycie 😀

A teraz do meritum, czyli jak wszyć ten zamek?
  1. Przykładamy dolny panel (ten krótszy) prawą stroną do wierzchniej strony zamka i przyszywamy

2. Odwracamy materiał na prawą stronę, przekładamy szew w stronę materiału i stębnujemy (przeszywamy) na 1mm od brzegu

3. Przykładamy większy panel prawą stroną do wierzchniej strony zamka i przyszywamy.

4. Teraz z naszego górnego panelu robimy zakładkę, tak aby zakryła nam taśmę zamkową i wcześniej zrobiony szew. Przeszywamy w miejscu gdzie mam wpiętą tą szpilkę z pomarańczową główką.

5. Do naszego zamka z panelami, przykładamy nasze boczne kawałki (prawa do prawej) i przyszywamy. Gdy szyjecie przez spiralę taśmy, użyjcie koła zamachowego, aby zwolnić nieco tempo szycia i nie złamać igły.

6. Przeszywamy po wierzchu na 1 mm ostatnie przeszycie.

Upewnijcie się, że Wasza ścianka boczna ma odpowiednie wymiary i wszyjcie do pozostałych 3 ścianek. Pamiętajcie o międzyoperacyjnym prasowaniu. Ja mam materiał wodoodporny i nie prasuje się on najlepiej, dlatego tego nie robiłam. Ale jeśli używacie tkaniny, którą można prasować, to absolutnie nie pomijajcie tego etapu!
Nie pozostaje nic innego jak wszyć cały boczny pasek w Wasze górną i dolną część pokrowca na gąbkę. Jeżeli szyjecie pościel, to do jednej z części dodajecie zapas na zakładkę. Sposób wszywania zamka jest taki sam.

Proste? Dajcie znać w komentarzach czy wszystko jest zrozumiałe. Jeśli nie, napiszcie swoje pytania. A jak uszyjecie coś według tego tutorialu, to będzie mi miło jak mnie oznaczycie 🙂

Miłego szycia!

E.

P.S. Jak widzicie poduchy na oparcia szyłam w zupełnie inny sposób niż siedziska. Zamek też jest w nieco inny sposób wszyty. Najpierw doszyłam do zamka małe kawałki materiału a później doszyłam całość do boków i zrobiłam zakładkę 😉

  • Ola31 marca 2020 at 21:38

    Proszę o informację, czy poduchy szyła Pani z poliestru wodoodpornego, czy to jakas inna tkanina?

    Odpowiedz
  • Ola1 kwietnia 2020 at 02:08

    Dzień dobry, czy pokrowce szyła Pani z poliestru wodoodpornego? Czy materiał ten będzie odpowiedni na lato do siedzenia?

    Odpowiedz
    • Elżbieta Wasiluk1 kwietnia 2020 at 09:17

      Dzień dobry,

      Tak z poliestru wodoodpornego. Nie widzę lepszego rozwiązania w moim przypadku niż ten materiał. Poduchy będą leżały cały rok pod zadaszeniem, ale nie będę zbierała ich w przypadku deszczu, więc wilgotność będzie wysoka. Poza tym mam 3 dzieci, a ten materiał świetnie zmywa się szmatką. Miałam kiedyś z naturalnej tkaniny i każda kropla była widoczna :/ A przy upale 30 stopni nawet do bawełny człowiek się klei 😉

      Odpowiedz
  • Ilona4 maja 2020 at 11:04

    a jak uszyć pokrowce na poduchy? można prosić DIY? od czego zacząć? jak wymierzyć prawidłowo poduchy aby pokrowce nie były za małe?

    Odpowiedz
    • Elżbieta Wasiluk6 maja 2020 at 14:46

      Niestety na razie nie planuję tutorialu na całą poduszkę. Wypisałam w poście wymiary swojej gąbki i jaki wycięłam materiał. Można zrobić na swoje analogicznie.
      Powodzenia!

      Odpowiedz
  • Ewelina18 maja 2020 at 12:46

    Udało mi się uszyć poduchę wg Twoich wskazówek! Trochę omeczylam się z rogami i może nie wyszło idealnie ale i tak jestem mega dumna 😀 dziękuję!:)

    Odpowiedz
    • Elżbieta Wasiluk18 maja 2020 at 22:32

      Bardzo się cieszę 🙂 Następnym razem pokażę jak wszywać rogi, żeby się nie namęczyć 😉

      Odpowiedz
      • Ewelina25 maja 2020 at 22:04

        To już nie mogę się doczekać 😁

        Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pokaż